Nepenthes aenigma BE-3770 – stosunkowo nowy gatunek
U mnie też nowy, i zaznaczam, że nie jestem w jego temacie ekspertem.
Wpadł w moje ręce, w związku z tym sam szukałem informacji na jego temat, co nie jest łatwe, bo nie jest zbyt często opisywany. A jeśli już jest, to źródła nie są po polsku. Co za tym idzie, ten opis jest najprawdopodobniej pierwszym opisem po polsku 😀
Dlatego postanowiłem zebrać co znalazłem, z tych sensownych informacji, i zamieścić je razem, przy okazji tłumacząc na język polski. Tak będzie łatwiej mi, i Wam, skoro już trafiliście na stronę. Źródła informacji anglojęzyczne też oczywiście podaję, dla weryfikacji i dlatego że to też dobre strony. W oryginalnym języku do poczytania w linkach.
Pochodzenie Nepenthes aenigma BE-3770
Gatunek ten został pierwotnie odkryty w kwietniu 2002 r. Przez ornitologa Hermana Nuytemansa i zaczęto go hodować tylko nieco ponad 10 lat później. Nepenthes aenigma to tropikalny dzbanecznik znany z dwóch gór w prowincji Ilocos Norte na filipińskiej wyspie Luzon, gdzie rośnie na wysokości około 1200 m npm. Jest blisko spokrewniony z Nepenthes burkei i Nepenthes ventricosa.
Przed oficjalnym opisem gatunek był znany pod nazwą zastępczą pochodzącą od miejsca znalezienia „Nepenthes sp. Luzon”. Epitet aenigma to po łacinie „enigma” lub „zagadka” i odnosi się do „bardzo nietypowych ekologicznych preferencji” do rozwoju gatunku w głębokim cieniu.
W jakich warunkach rośnie w naturze Nepenthes aenigma BE-3770
Nepenthes aenigma znaleziono na wysokościach między 1150 a 1250 metrów.
Zakres ten odpowiada temperaturom w przybliżeniu 27° C w dzień i 17° C w nocy, inne źródła podają 23 – 28 ° C (73 – 83 ° F) w ciągu dnia oraz 11 – 17 ° C (53 – 63 ° F) w nocy. To tylko szacunkowe wartości.
Co ciekawe, udokumentowano, że w swoim naturalnym środowisku występuje wśród gęstej roślinności w głębokim cieniu, co stanowi wyraźną różnicę w porównaniu z innymi gatunkami dzbaneczników pośrednich i górskich.
Jakie warunki hodowli zapewnić Nepenthes aenigma? BE-3770
Występuje na wysokości około 1200 metrów, więc najlepiej byłoby go uprawiać jako dzbanecznika pośredniego, ale powinien również dobrze rosnąć w warunkach górskich i prawdopodobnie również jako nizinny.
Roślina ta preferuje warunki pośrednie do górskich, co oznacza, że powinien być trzymany w temperaturze około 23 – 28 ° C (73 – 83 ° F) w ciągu dnia oraz 11 – 17 ° C (53 – 63 ° F) w nocy. Przy bardzo wysokiej wilgotności.
Niektórzy hodowcy trzymają go ze wszystkimi innymi gatunkami dzbaneczników i wydaje się, że rośnie całkiem dobrze; jednak część hodowców, którzy mają bardziej zacienione warunki dla roślin, mogą uznać je za szczególnie dobre.
Co jeszcze?
Dzbaneczniki jako rodzaj preferują wysoką wilgotność, co najmniej 75% wilgotności dla większości gatunków. Ponadto należy je podlewać wodą destylowaną, deszczową lub z odwróconej osmozy, a nie wodą z kranu lub studni. Jeśli ktoś decyduje się na nawożenie dzbaneczników powinno się to odbywać rzadko i ze szczególną ostrożnością.
Należy pamiętać, że wiele gatunków wykazuje dużą zmienność zarówno w swoich naturalnych zasięgach, jak i między dolnymi i górnymi dzbankami, więc zdjęcia nie zawsze będą reprezentatywne.
Zdjęcia mojego dzbanecznika Nepenthes aenigma BE-3770
Zdjęcia z sieci:
Źródła:
McPherson, S.R. (2011). Discovery of an incompletely diagnosed pitcher plant from Luzon. In: New Nepenthes: Volume One. Redfern Natural History Productions, Poole. pp. 457–459.
Suarez, W. (2013). The rediscovery of Nepenthes sp. Luzon. Carnivorous Plants in the tropics, 18 April 2013.
Gronemeyer, T., W. Suarez, H. Nuytemans, M. Calaramo, A. Wistuba, F.S. Mey & V.B. Amoroso (2016). Two new Nepenthes species from the Philippines and an emended description of Nepenthes ramos. Plants5(2): 23. doi:10.3390/plants5020023 McPherson, S.R. (2011). Discovery of an incompletely diagnosed pitcher plant from Luzon. In: New Nepenthes: Volume One. Redfern Natural History Productions, Poole. pp. 457–459. Suarez, W. (2013). The rediscovery of Nepenthes sp. Luzon. Carnivorous Plants in the tropics, 18 April 2013.
Najnowsze komentarze