Czy doświetlając w zimowaniu rozpraszać światło?

Czasami pojawia się wątpliwość, szczególnie zimą, kiedy doświetlamy rośliny sztucznym światłem, czy to światło trzeba rozpraszać. Często, szczególnie w przypadku dzbaneczników (Nepenthes) zalecane latem jest rozproszenie światła słonecznego, na przykład firanką. Wiąże się to z ryzykiem poparzenia liści roślin przez ostre promienie słoneczne wpadające przez szybę w oknie.

O ile latem to przydatne, choć zaleciłbym ze swojej strony obserwację rośliny, bo nie zawsze to konieczne, to zimą nie ma moim zdaniem potrzeby.

Dlaczego?

Co z rozpraszaniem nawet silnego sztucznego światła (dla dzbaneczników) zimą, kiedy mało go za oknem?
Doświetlanie jest jak najbardziej wskazane, najlepiej ledami (diody Power Led, taśmy LED), ale sprawdzi się też żarówka o odpowiedniej barwie światła (od 6500K w górę) i świetlówka.

W przypadku ledów nie musicie martwić się o poparzenie, nie jest konieczne rozpraszanie światła. Sam z resztą 'reanimowałem’ zamarznięte zimą muchołówki świecąc ledami z 5cm, tu poczytacie o efektach.

Z rozpraszaniem światła słonecznego chodzi o to, że słońce latem jest dość ostre, palące. Szczególnie przez szybę. A dzbaneczniki często w naturze są trochę osłonięte liśćmi dżungli, i poza tymi które już przerosły nad korony drzew, duża ich część rośnie dalej od bezpośredniego słońca, w cieniu większych roślin.

Ale w tropiku ilość światła która dociera do roślin 'w cieniu’ jest porównywalna do ilości światła w środku lata u nas. Dlatego czasami przydaje się lekka firanka żeby rozproszyć słońce latem na parapecie. Firanka ma za zadanie rozproszyć promienie słoneczne tak, jak to robią w naturze większe rośliny. Dodatkowo w dżungli też sama wilgotność powietrza trochę rozprasza światło.


Ale ledy jakie by nie były, nie mają tej mocy 'parzenia’ co słońce, więc rozpraszanie nie jest potrzebne i mogą świecić z bliska. Zwykła żarówka, świetlówka, lampa HPS, to co grzeje, ewentualnie nie mogą być za blisko bo zwyczajnie poparzycie roślinę.

I tylko dlatego. Mam nadzieję że zbyt nie nakręciłem 😉 

żarówka LED Grow do doświetlania roślin mięsożernych

żarówka LED Grow do doświetlania roślin mięsożernych