Całkiem niedawno sadziłem je do donicy na balkonie a tu już zaczynają puszczać kwiatki.

Nie pamiętam czy się chwaliłem że dostałem ostatnio wreszcie długo poszukiwane tłustosze, które żyją w naszym klimacie. A co za tym idzie powinny idealnie nadawać się do donicy na balkonie.

Konkretnie dostałem tłustosz pospolity dwubarwny (Pinguicula vulgaris L. subsp. bicolor) i tłustosz pospolity typowy (Pinguicula vulgaris L. subsp. vulgaris)

Przyjęły się bardzo szybko na balkonie, chociaż był jeden krytyczny moment kiedy bicolor dostał jakiegoś zwiotczenia listków, wyglądał jakby miał zamiar uschnąć, ale następnego dnia już odżył. Zanim trafiły na balkon, to parę dni posiedziały w domu, bo akurat było zimno, za zimno moim zdaniem na sadzenie nowych roślin na zewnątrz, ale jak tylko się ociepliło to posadziłem.

No i teraz po całkiem krótkim czasie zaczynają oba kwitnąć. Teoretycznie może powinienem pędy obcinać, ale z drugiej strony, skoro to rośliny naszego klimatu, żyjące też w Polsce, to i w naturze też kwitną tak młode rośliny i to dla nich całkowicie naturalne. I tej drugiej wersji się trzymam. Zostawiam pędy, niech kwitną i ubarwiają donicę 🙂

Oto one tłustosze pospolite w wersji vulgaris i bicolor